Uzakdoğu'nun Gizemli Ülkesi Tayland

Güncelleme tarihi: 20 Haz 2020


Tayland modern hayat ile gelenekselliğin harmanlandığı doğa harikası bir ülke. Burası bembeyaz kumlu sahilleri, mercan adaları, yemekleri, egzotik yapısı, gece hayatı ve sıcakkanlı insanlarıyla Asya’nın ve Uzak Doğu’nun turizm açısından en gelişmiş ülkelerinden birisi. Tayland‘ı özgürlük ve hoşgörü ülkesi olarak da adlandırabiliriz.

Ülkenin resmi dili Tayca. Halk kendi arasında İngilizce de konuşuluyor.

Para birimi olarak Tayland Bahtı (THB) kullanılıyor.

Taksi olarak grab applikasyonu çok yaygın kullanılıyor. Bir nevi uber gibi düşünebilirsiniz. Gitmeden önce applikasyonu telefonunuza indirirseniz orada rahat edersiniz.

Ülkenin %90’ı Theravada Budisti. Tanışma sırasında avuçlarını çenelerinin altında birleştirerek geleneksel Wai selamı veriyorlar. Hoşgörülü Budist kültürü nedeniyle Taylar, gördüğüm en humanist insanlar. Bu kadar kibar, bu kadar yardımsever, bu kadar güler yüzlü ve etrafınızda pervane olan insan doğrusu zor bulunur.

Tayland’a vize almak gerekiyor mu?

T.C. umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreli Tayland kapı vizesi ile, T.C. diplomatik, hizmet, hususi pasaport hamilleri 90 gün süreli Tayland kapı vizesi ile ülkeyi ziyaret edebiliyor.

Tayland’a nasıl gidilir?

Her gün İstanbul’dan Bangkok‘a 9 saat süren, Phuket‘e 9,5 saat süren direkt uçuşlar var. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.


Bangkok

Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok gökdelenleri, sarayları, tapınakları, AVM’leri, gece kulüpleri, pazar yerleri, restoranları ve sokak satıcıları ile capcanlı bir şehir.

Krabi

Güney Tayland’da Andaman Denizi kıyısında bulunan Krabi ülkenin en popüler turizm destinasyonları arasında yer alıyor.

Phuket

Phuket ülkenin dünyaca ünlü turistik adası. Phuket’in çevresi 39 ada ile çevrili. Bunların içinde Altın Tabancalı Adam adlı James Bond filminin çekildiği ve James Bond Adası olarak bilinen Phang Nga Bay ve Leonardo Di Caprio’nun The Beach (Kumsal) filminin çekildiği Phi Phi Leh Adası da var.Phi Phi Adaları

Phi Phi Adaları Güney Tayland’da Andaman Denizi ve Phuket arasında bulunan takımada topluluğu. Ko Phi Phi Don daha büyük olan ve yerleşime açık ada. Ko Phi Phi Lee ise sadece günü birlik turlar ile ziyaret ediliyor.

Chiang Mai

Tayland’ın orkidelerle bezenen şehri Chiang Mai Kuzeyin Gülü diye anılıyor. Ülkenin en ilgi çekici yerlerinden biri olan Chiang Mai enfes tapınakların, keyifli pazarların, eğlenceli akşamların kenti. Tarihi ve modern mimarinin yer aldığı, geleneklerin yaşatıldığı bu güzel şehir hem çok sakin, hem de çok huzurlu.

Chiang Rai

Tayland’ın en kuzeyindeki şehri Chiang Rai tarihsel, kültürel ve doğal güzellikleriyle öne çıkan, sessiz, sakin, huzurlu bir şehir. Burası modern sanatı Budizm’le birleştiren Beyaz, Mavi ve Siyah Tapınaklar’ın şehri.

Koh Samui

Koh Samui Tayland Körfezi’nin güneyinde bulunan 3 adanın en büyük ve en turistik olanı. Komşuları Koh Phangan ve Koh Tao adaları büyük ölçüde sırt çantalı gezginlere ve dalgıçlara hitap ederken Koh Samui daha çok sakinlik arayanların ilgisini çekiyor.

Similan Adaları

Ülkenin batısında 9 adadan oluşan Similan Adaları Andaman Denizi’nde Similan Islands National Park’ta bulunuyor. Adalarda konaklama imkânı sadece Koh Similan ve Koh Miang adalarında var. Similan Adaları dünyanın en iyi dalış noktaları arasında sayılıyor.

Koh Chang Adaları

Koh Chang 50’ye yakın adadan oluşan bir takımada topluluğu. Bu takımadaların en büyüğü de Koh Chang Adası. Adanın burunlarından birinin görüntüsü file benzediğinden Fil Adası (Chang) olarak anılıyor. Koh Chang takımadalarının 2. en büyük adası olan Koh Kood Adası ana karanın 40 km açığında ve Kamboçya ile deniz sınırı kesişiminde yer alan bakir ve huzurlu bir cennet. Adaları çevreleyen Andaman Denizi’ndeki mercan kayalıkları ve zengin deniz hayatı nedeniyle buraları dalış ve şnorkel için tavsiye ediliyor. Adalar aynı zamanda gözde bir balayı destinasyonu.

19 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör